Je šest ráno. Venku tma, v peřině teploučko, ale budík neúprosně oznamuje, že je čas vstávat. S ještě napůl zalepenýma očima napouštím vodu do konvice, zapínám ji a chystám si svou ranní kávu. Mám ráda tenhle ranní rituál, všude ticho, jen lžička cinkne do hrníčku a horká voda rozvoní omamnou vůni po celé kuchyni. Těším se na dávku voňavého probuzení!
Ale co je toto! Nevábné kusy usazenin plavou na hladině a má voňavá káva bude chutnat spíše jako kousky omítky…Má ranní pohoda je fuč. Je čas vyčistit konvici!
Co je to vodní kámen?
Vodní kámen je pevný povlak, který se usazuje na stěnách nádob nebo potrubí, kde je přepravována, uchovávána a především zahřívána voda. Vzniká rozpouštěním vápenaté a hořečnaté soli ve vodě, nejčastěji při změnách teplot. Může být bílý nebo nažloutlý až nahnědlý. Nejprve ho zpozorujeme na topném tělesu konvice.
Otvírám poklop a v konvici je pěkný nános. Není divu, že se odlupuje a i přes sítko v konvici se dostal do mé kávy. Máme tvrdou vodu, ale i kdyby ne, čas od času se čištění konvice či kávovaru nevyhneme.
Proč čistit rychlovarnou konvici?
Nejenže vodní kámen znehodnotí chuť i vzhled nápoje, ale pokud pokryje větší část topné části, snižuje efektivitu ohřívání a tak prodlouží dobu ohřívání. Musíme na svůj nápoj déle čekat, a také se nám trochu prodraží díky zvýšené spotřebě energie.
Vodní kámen může být také příčinou, že se rychlovarná konvice zcela pokazí. Pokud se vodní kámen usadí na dně přístroje, oddělí topnou spirálu od vody, což může způsobit přehřátí a tím pádem i poškození konvice.
Usazeniny vodního kamene jsou ideálním prostředím pro tvorbu bakterií. Ty sice varem zničíme, ale jejich metabolismus může produkovat toxické látky, jež ve vodě zůstanou.
Jdu na to
Mechanické čištění zavrhuji hned. Myslím, že malé množství vodního kamene vždy odstraním houbičkou na nádobí, když jen tak přelítnu linku a co na ní stojí. A stejně to není dobrá metoda. Komu by se chtělo odrýpávat nánosy ručně ze dna a stěn, rukou se tam nedostanu a nějakým předmětem konvici zničím.
A co takhle octová kůra? Za mě neee, vadí mi, že i po několikerém propláchnutí pořád cítím ten ocet. Navíc velké množství octa může časem konvici poškodit. Ta předešlá octománii nevydržela ani tři měsíce a začala protékat. I když octomilky nedají na ocet dopustit, já si ho raději nechám do okurek nebo utopenců.

Šťáva z citrónu ani kyselina citrónová sice tak nepříjemně nevoní, ale s nánosem v mé konvici si neporadí. Na to už je ho tam příliš mnoho. A vyvařovat několikrát bez valného účinku mě nebaví.
Oko mi sklouzne na Coca Colu, kterou běžně nekupujeme, ale teď tu stojí a používá se na čištění kdečeho. Hm ale musí se nechat působit nejlíp přes noc, tak taky nic.
Jak mám tedy vyčistit konvici snadno, rychle, bez zápachu i strachu o konvici, že se zničí? Speciálním přípravkem – odvápňovačem. Prodává se tekutý nebo jako prášek či tablety a je super, že v nabídce jsou i odvápňovače biologicky odbouratelné, které nezatěžují životní prostředí.
Můj oblíbenec
je rychlorozpouštěč vodního kamene pro domácí spotřebiče od české společnosti Eurona, směs přírodních čisticích látek pro rychlovarné konvice (plastové, kovové i skleněné), hrnce, kávovary, zvlhčovače i automaty na espresso. Můžu také přelít do rozprašovače nebo na houbičku, a vyčistit si vodovodní baterie, kachličky, sprchovou zástěnu nebo dřez… Euronu jsem si vybrala, protože je ekologicky šetrná, vyrábí výrobky, které jsou vysoce koncentrované a účinné, ale zároveň šetrné k přírodě a lidskému zdraví.

Jak to dělám já
Naliju jedno víčko rozpouštěče do plné konvice vody, zapnu a čekám, až bude vřít. Nechávám cca 15 minut působit. Mezitím stihnu nachystat snídani a bude čas jít vzbudit toho malého pišišvora zavrtaného do peřin, že ho ani není vidět. No ale ještě přeliju vodu z konvice do rozprašovače a přeletím vodovodní baterii a dřez. Propláchnu konvici čistou vodou a zas ji máme na 14 dní čistou.
A už mi vře nová voda. Zalívám, áááách… vůně kávy se začíná linout z hrníčku a pokračuji ve své ranní pohodě ještě spokojenější než před půl hodinou. Nakonec svou kávu ani nestihnu dopít a slyším „Mamí, jsem vzhůru, tulí tulí.“ I přes neplánovanou čisticí rychlo akci je to krásný a voňavý začátek dne.
A co tobě udělá nebo naopak zkazí ranní pohodu?
Voňavý den přeje Katka
Ukazuji lidem, že péče o domácnost může být zábavou a mohou uklízet voňavě, ekologicky, šetrně a s minimem času. Pomáhám jim, aby měli čistější, voňavější a zdravější domov.